Валерій Кришень про мототуризм: “Україна – справжній клондайк для офроуду!”

Валерій Кришень – перший український мандрівник, який самотужки здійснив навколосвітню подорож на мотоциклі у 2010-2011 роках. Був ведучим авторської програми “Мотошоу” на Першому автомобільному телеканалі, відкрив власну мотошколу, автор книги “Проїду світ”. Нещодавно разом з другом Андрієм Титаренком заснував агенцію мотоподорожей “Mototravel Agency”. Ми розпитали Валерія, як зараз розвивається мототуризм в Україні.


Валерій Кришень

Експерт з мототуризму.

Перший мотоцикл: “Ява, а зараз їжджу на Honda Africa Twin 2018 року”.

У вільний час: “В мене троє дітей, тож вільний час люблю проводити з сім’єю, їжджу на рибалку”.

Дорога, якою треба проїхати хоча б раз у житті? “Дорога №1 – із Сіетла до Каліфорнії”.

Головне правило: “Посміхайся світу, і світ посміхнеться тобі!”


Мототревел
Фото Mototravel.agency

Валерію, розкажіть, чому вирішили розпочати цей бізнес – відкрити агенцію мотоподорожей?

Бізнесом це складно назвати – це скоріше така компанія, яка відкриває світ, відкриває можливості для хлопців, які тільки почали цікавитися мототуризмом, але не дуже ще в цьому розбираються. Або не мають часу в цьому розбиратися. Ми допомагаємо їм зекономити час та гроші, допомагаємо з організацією поїздок. 


Mototravel Agency
США, фото Валерій Кришень

Коли виникла ідея відкрити щось своє?

Я вперше зібрав друзів і повіз їх в Гімалаї у 2016 році. Ми зібралися компанією, кажу “Хлопці, в мене є великий досвід, я багато чого побачив, можу вам багато чого розказати. Тож пропоную організувати груповий виїзд у Гімалаї. Хто за, підніміть руки”? І ми поїхали групою 7-8 чоловік, так усе і почалося. 


Валерій Кришень
Індія, фото Валерій Кришень

Я спочатку займався усім сам, але потім зрозумів, що одному складно, є багато організаційних питань. Тоді мій друг, Андрій Титаренко, запропонував скооперуватися і зробити компанію. Це мій товариш ще з часів журналістики – він теж у мототусовці не один рік, був головним редактором одного з найкрутіших в Україні журналів про мотоцикли “Байк”. Я на той час працював там журналістом – писав про мототуризм, тестував мотоцикли. З тих часів і товаришуємо. Зараз вирішили, що вдвох зможемо зробити щось ще краще.


Тур в Батурин, фото Mototravel.agency

Куди їздите зі своїми групами?

Були в Гімалаях, Сполучених Штатах Америки, Еквадорі, Мексиці, країнах Балтії, Європи. Були заплановані поїздки до Болівії та Перу. Усі закордонні поїздки, як правило, розраховані на 2 тижні. Адже якщо 1 тиждень – тільки розігрівся, а вже й додому треба. На тиждень немає сенсу їхати за кордон.


Еквадор, фото Валерій Кришень

В планах була і  трансамерикан-поїздка – старт від Канади і фініш в Патагонії, в Аргентині, розрахована на 3 місяці. Але, скоріш за все, в цьому році вона не відбудеться. Далі буде навколосвітня мандрівка на півроку: зберем ентузіастів, проїдемося по моїм маршрутам 2010-2011 року. Плануємо цю поїздку на 2022-й рік.

А другий формат турів – вікенд-поїздки по Україні, цим ми зараз займаємося в умовах карантину.


Тур в Батурин, фото Mototravel.agency

Чи пристосована інфраструктура України для мототуризму?

Дуже пристосована, знаєте, чому? Тому що не забороняють їздити! Наприклад, у Європі усі, ясна річ, кайфують від асфальтових серпантинів… але там в якийсь лісок чи на галявину не заїдеш. Те ж стосується і США. Скрізь приватна власність, скрізь усе зачинено, сітками загороджено. І спробуй знайти цікавий офроуд маршрут. А от Україна в цьому плані – просто клондайк! 


мототуризм
Тур в Батурин, фото Mototravel.agency

Цього року мене прийняли в комісію з мототуризму при Європейській федерації мотоциклетного спорту – Україна мене делегувала як одного з членів туристичної комісії. В мене були величезні плани на цей сезон – Україну показати європейцям. Але, на жаль, усе перенеслося на наступний рік.

На якому етапі зараз мототуризм в Україні?

Він розвивається, він в дуже класному стані. Я першу свою мандрівку взагалі здійснив у 2001-му році – поїхав до Криму на мотоциклі “Дніпро”. На той момент людей, які подорожували на мотоциклах по Україні, можна було перелічити на пальцях. А сьогодні багато хто розуміє, що мототуризм – це дуже класна тема.


мототури Україною
Тур в Батурин, фото Mototravel.agency

Чи є якась класифікація мототурів?

Є дорожні та офроуд, тобто позашляхові тури. Стандартний дорожній тур – ми їздимо в основному по асфальту. А в офроудних турах десь 30% маршруту проходять польовими, лісовими, глиняними, піщаними дорогами. Тобто, ми ще дивимося різні красоти там, де асфальту немає.


мототури світом
Фото Валерій Кришень

Розкажіть про вікенд-тури Україною. Що це за формат?

У нас розроблені 15 турів. Збирається група людей, чоловік від 5-6 до 11. Великі орави ми не возимо, тому що з ними дуже складно і небезпечно. Є маршрут, точки інтересу – куди ми поїдемо на екскурсію, що будемо дивитися, що будемо їсти. Виїжджаємо в п’ятницю, їдемо невелику відстань, бо люди, як правило, після роботи. У першій точці ночуємо в готелі. Далі, в суботу, після сніданку, їдемо дивитися різні цікаві місця – монастирі, каньйони, красоти, все залежить від маршруту. Ночуємо в кемпінгу. В неділю збираємося і вирушаємо в сторону Києва, дорогою виїжджаємо на екскурсію або якесь цікаве природне явище подивитися. Десь ввечері вертаємося додому.


Фото Mototravel.agency

Як відбираєте учасників, чи є якісь критерії?

Людина має бути компанійська, має трошечки вміти їздити на мотоциклі. Якщо вміє – прекрасно, якщо не вміє – то до мене в мотошколу. Якщо є якісь проблеми – можу допомогти їх виправити, в мене своя розроблена методика. Навіть не обов’язково мати мотоцикл – можна його орендувати, зараз є компанії, які здають. Загалом, треба бажання і трішечки грошей – 2-2,5 тис. грн в середньому треба на такий вікенд-тур. І все. 


Фото Школа мототуризму Валерія Кришня

Хто відповідає за безпеку в подорожі?

В групі є тур-лідер, при ньому ремкомплект: ми перед виїздом читаємо короткий інструктаж, на дорозі задаємо швидкість. Швидко намагаємось не їхати, розбиваємося на маленькі групки, щоб не створювати хаосу на дорозі групою 10 мотоциклістів.

Якщо щось стається з мотоциклом – у нас є скрізь контакти. Як по Україні, так і по всьому світі. У будь-яку точку нашого маршруту може приїхати автомобіль і забрати зламаний мотоцикл. 

Плюс у нас є партнери – СТО, які за декілька днів перед виїздом безкоштовно учасникам перевіряють мотоцикли. Роблять техогляд, щоб ми були впевнені, що їхні мотоцикли справні.


мотошкола Валерія Кришня
Фото Валерій Кришень

Який найкращий байк для мандрівок?

Той, який у вас є (сміється). Той мотоцикл, який зараз у вас стоїть в гаражі, – він ідеальний для того, щоб подорожувати. А якщо серйозно, є мотоцикли для мандрівок – туристичний ендуро. Якщо по аналогії з автомобілями – це такий мотоцикл-джип, позашляховик, на якому при необхідності можна з’їхати на якісь ґрунтові дороги. Мій вибір – Honda Africa Twin. Я на ньому і навколосвітню подорож зробив, вважаю цей мотоцикл ідеальним для мандрівок.


Фото Валерій Кришень

Для вас Mototravel це повноцінний бізнес чи хобі?

Поки це більше хобі, ми просто катаємося з друзями на мотоциклах. Багато хто їздить з нами, бо немає часу самому займатися організацією маршруту. Бо якщо ти хочеш проїхати і отримати задоволення від мотоподорожі, потрібно як мінімум хоч трішки розпланувати її, щоб не було ніяких непередбачених ситуацій. 


Книга Проїду світ
У книзі “Проїду світ” Валерій розповідає про свою навколосвітню подорож. Фото Валерій Кришень

Дехто приєднується, тому що сам ще нікуди ніколи не їздив. Ми як трамплін для майбутніх мототуристів. Один раз з нами з’їздив, подивився, як все це організовано, що треба мати з собою в дорозі, як себе поводити… і далі він катається сам. Це як школа. А дехто залишається з нами й надалі, бо має можливість класно провести час і ні за що не переживати. 


Фото Валерій Кришень

Текст: Наталія Скороход

Поділитися:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *